Wizyta młodzieży w Schrambergu

   Polsko-niemiecka wymiana młodzieży: Kamienna Góra-Schramberg - niemiecka część projektu (sprawozdanie - cz. 2)

   Od 06.06.2009 do 12.06.2009 nasza młodzież gościła po raz kolejny w Schrambergu (Badenia - Wirtembergia/Niemcy) w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Była to wizyta dziewiętnastoosobowej grupy wraz z opiekunami: panem Robertem Kosińskim (nauczyciel języka angielskiego) i panią Dorotą Zieleń (nauczyciel języka niemieckiego) w ramach drugiej części tegorocznego projektu (dwa tygodnie wcześniej grupa niemiecka była w Kamiennej Górze). Goście z Polski, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez niemieckich uczniów w ich rodzinach.
Program naszego pobytu w Niemczech był bardzo różnorodny i ciekawy. Niemieccy partnerzy ze szkoły w Schrambergu przygotowali trzy atrakcyjne wycieczki, gościli nas w swojej szkole i w Ratuszu, pokazali nam swoje miasto i zorganizowali spływ kajakami po Dunaju.

Przebieg programu:
   07.06. (niedziela) - grupa polsko-niemiecka pojechała nad Jezioro Bodeńskie (jezioro graniczne trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii). Uczniowie zwiedzali klasztor na Wyspie Reichenau, byli w pobliskiej Konstancji (Starówka, katedra, spacer po promenadzie wzdłuż przystani statków), kąpali się nad jeziorem, odbyli podróż promem do miasteczka Meersburg oraz w drodze powrotnej do Schramberga zwiedzali barokowy klasztor w miejscowości Birnau. Podczas trwania wycieczki do wyżej wspomnianych miejsc uczniowie z obu grup narodowych mieli do wykonania pewne zadania związane z informacjami o zabytkach, które zwiedzali. Mieli odpowiedzieć na całą serię pytań wcześniej przygotowanych przez niemieckich opiekunów. Był to konkurs, którego zwy­cięzcy mieli otrzymać słodką nagrodę.
   08.06. (poniedziałek) - polscy uczniowie byli z wizytą w partnerskiej szkole Schramberg Gymnasium, uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich partnerów, byli podejmowani przez Dyrektora placówki, pana B.Dennig i oprowadzani przez niego po szkole. Podczas tego spotkania mieli okazję zadać wiele pytań na temat niemieckiego systemu edukacji oraz funkcjonowania szkoły. Wraz ze swoimi niemieckimi partnerami uczestniczyli w następujących lekcjach: fizyka, chemia, matematyka, historia, język niemiecki/angielski/hiszpański, sztuka czy wychowanie fizyczne. Wizyta w Schramberg Gymnasium zakończyła się wspólnym posiłkiem w szkolnej stołówce.
Po południu grupa polska i niemiecka wraz z opiekunami była podejmowana przez Burmistrza miasta Schramberg, dra H.Zinell, w miejscowym Ratuszu. Uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się ogłaszaniu wyników do władz lokalnych i otrzymali upominki od gospodarza Ratusza.
W ten sam dzień nasi uczniowie w towarzystwie swoich niemieckich partnerów zwiedzili miasto Schramberg, by na koniec spotkać się w miejscowej sali gimnastycznej na towarzyskim turnieju piłki siatkowej.
   09.06. (wtorek) - odbyła się kolejna z zaplanowanych wycieczek - do Stuttgartu, stolicy kraju związkowego Badenii-Wirtembergii. Uczestniczyli w niej uczniowie polscy i niemieccy. Głównym punktem programu było zwiedzanie muzeum Daimlera (Mercedes-Benz), w którym przedstawiono historię motoryzacji na przykładzie Mercedesa oraz pokazano przeróżne modele pojazdów od najstarszych do najnowszych.
Po południu młodzież miała okazję przespacerować się główną ulicą miasta i porobić zakupy.
   10.06. (środa) - miała miejsce następna wycieczka, tym razem do Strasbourga we Francji. Główną atrakcją pobytu w mieście było zwiedzanie gmachu Parlamentu Europejskiego z niemieckojęzycznym przewodnikiem. Polscy i niemieccy uczniowie mieli również okazję obejrzeć krótki film o funkcjonowaniu tej europejskiej instytucji.
Po południu grupa polska zwiedzała Starówkę miasta, w tym katedrę, na której wieżę można było wejść i podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na samej górze. Wielką atrakcją był też 70-minutowy rejs statkiem turystycznym po rzece Ill /czyt. il'/, skąd uczestnicy wymiany mogli podziwiać miasto. Zwiedzanie Strasburga z perspektywy rzeki było na pewno ciekawym uzupełnieniem pieszej wędrówki po mieście.
   11.06. (czwartek) - był dniem pod znakiem wyprawy turystycznej; najpierw młodzież pojechała do miejscowości Gutenstein, skąd wynajętymi kajakami (czwórki) popłynęła wraz z opiekunami z biegiem Dunaju (który nieopodal ma swoje źródło) do innej miejscowości Sigmaringen, oddalonej około 10 kilometrów. Po drodze zorganizowano grilla, by znów kontynuować rzeczną przygodę. Podczas spływu można było podziwiać przepiękne okolice doliny, w której na tym odcinku płynie Dunaj, będąc jeszcze małą rzeką. Pomimo zmiennej pogody na początku spływu (niewielki deszcz), młodzież świetnie się bawiła, docierając do celu cało (choć nie zawsze sucho) i zdrowo.
   12.06. (piątek) - po pożegnaniu naszych uczniów i ich opiekunów przed szkołą partnerską Schramberg Gymnasium przez niemieckich partnerów oraz Dyrektora szkoły, grupa polska odjechała do kraju. Zarówno polska, jak i niemiecka część projektu wymiany młodzieży pomiędzy naszymi partnerskimi szkołami cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, a niektórzy z nich już teraz zadeklarowali swe uczestnictwo w wymianie za rok.

Uczniowie naszej szkoły biorący udział w wymianie (VI 2009):
Joanna Durkacz, Ewa Galica, Kamila Głuchowska, Aleksandra Homoncik, Katarzyna Jaszczak, Wioletta Kachniarz, Katarzyna Kopeć, Katarzyna Koszkul, Katarzyna Kożuch, Marta Kruczek, gataLeśniak A, Alicja Lipień, Michał Makuch, Dorota Odzimek, Bartosz Pryda, Paula Smok, Grzegorz Sosa, Kamila Wiatr, Klaudia Wójcik.

tekst: Robert Kosiński

Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie zwykle w formacie 800x600 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10 Zdjęcie 11 Zdjęcie 12
Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16
Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
Zdjęcie 21 Zdjęcie 22 Zdjęcie 23 Zdjęcie 24
Zdjęcie 25 Zdjęcie 26 Zdjęcie 27 Zdjęcie 28
Zdjęcie 29 Zdjęcie 30 Zdjęcie 31 Zdjęcie 32
Zdjęcie 33 Zdjęcie 34 Zdjęcie 35 Zdjęcie 36
Copyright &copy ZSO Kamienna Góra