Jak smakuje sztuka, czyli twórcza degustacja w czterech odsłonach.

Dnia 7 października bieżącego roku o godzinie 18.00 Grupa Inicjatyw Twórczych "Drabina" miała zaszczyt skwasić przybyłych gości galerią powstałą w ramach projektu "Jak smakuje sztuka, czyli twórcza degustacja w czterech odsłonach." Na dobry początek zafundowali coś kwaśnego.
   Otwarcie tej galerii członkowie "Drabiny" rozpoczęli słowami: "Paweł miał sen...", co nawiązuje do historii projektu. Sięga ona do zamierzchłych czasów wiosny, kiedy to grupka znajomych napisała projekt na zorganizowanie czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego w naszym regionie. Wysłali go do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, która w ramach programu "Make a connection" sponsoruje tego typu przedsięwzięcia. 22 kwietnia 2005 o godzinie 10:33 ich projekt zaakceptowano i rozpoczął się długi proces wprowadzania go w życie.
   Pięciomiesięczne przygotowania do pierwszej odsłony obfitowały w niezliczoną ilość działań związanych zarówno z organizacją pokazu jak i z zapleczem technicznym oraz właściwym gospodarowaniem uzyskanymi funduszami. Każdy członek GIT "Drabiny" był odpowiedzialny za zrealizowanie pewnej części projektu, co zostało wcześniej ustalone w projekcie i budżecie zaaprobowanym przez Fundację. Jednym z bardzo ważnych elementów imprezy miało być zaangażowanie w kreatywną twórczość chętnej młodzieży. W tym celu organizowano zebrania, a w późniejszym czasie spotkania twórcze dla zainteresowanych. W czasie ich trwania powstało wiele fantastycznych arcydzieł. Włożony został w to ogrom pracy, lecz jednocześnie towarzyszyła temu świetna zabawa. Tym samym jedno z założeń projektu zostało zrealizowane ponad miarę.
   W ostatnim tygodniu prace zostały wzmożone, gdyż należało odpowiednio umiejscowić wszystkie powstałe instalacje i precyzyjnie zamontować urządzenia techniczne niezbędne do prezentacji. Twórcy działali w każdej wolnej chwili, bez wytchnienia realizując kolejne elementy przygotowań. Działania te obejmowały zarówno teren szkoły, jak i miasta. Kampania reklamowa oraz happening z cytryną były ważnym elementem promocji wystawy. Nasi szkolni artyści przygotowywali swoje dzieła (obrazy, zdjęcia, słuchowiska radiowe a nawet wiersze), inni tworzyli scenerię, która musiała odpowiadać ogólnej kompozycji smaku kwaśnego. Wielu ludzi odpowiedzialnych było również za tę mało widoczną sferę organizacji jak czuwanie nad finansami, czy komunikację międzyludzką. Jednak praca wszystkich była jednakowo ważna i ukoronowana w czasie udanej premiery.
   Po krótkim streszczeniu historii wystawę otwarto. Przy wejściu do pomieszczeń galerii - specjalnie zaadoptowanej klasy z podziemi - otrzymywano kawałek cytryny służący do kwaszenia samego siebie przy podziwianiu galerii. Całość rozpoczęła się projekcją filmu Tomasza Babińskiego "Sztuka spadania", który wprowadził widzów w kwaśny nastrój. Następnie goście udali się do specjalnych sal wystawy, które dzięki dużej ilości materiału użytego do ich adaptacji stały się pomieszczeniami niezwykle klimatycznymi. Ważnym elementem była muzyka, oczywiście niesamowicie kwaśna. Wszędzie obecne cytryny nadawały specjalny zapach. Obok niesamowitych dzieł naszych artystów podziwiać można było twórczość Witkacego, Picassa, Pollocka, czy niezwykle kontrowersyjnego Jana Saudka. W zachwyt wprawiały kwaśne instalacje (takie jak postać z masy papierowej, sala z maskami gipsowymi, czy manekin). Zgromadzona w olbrzymiej, jak na możliwości pomieszczenia liczbie publiczność przyjęła wystawę charakterystycznym kwaśnym wyrazem na twarzach, co twórcy odebrali jako sukces.
   Jednocześnie z zakończeniem premiery rozpoczęła się trwająca tydzień prezentacja dla uczniów naszej szkoły. Cała zgromadzona publiczność była zachęcana do współpracy przy organizacji następnych wystaw, jakie odbędą się w listopadzie, styczniu i lutym.
   W celu uzyskania większej ilości informacji na temat projektu można kontaktować się z jego twórcami: Pawłem Stypułą, Małgorzatą Prociak, Małgorzatą Piątkowską, Pauliną Sopatą, Roksaną Czubaj, Tomaszem Wojas, Michałem Koszkulem, Mateuszem Tereszkiewiczem, Przemkiem Kurowskim.

Fotorepotraż z odsłon: III - Słodki oraz IV - Gorzki

Copyright &copy ZSO Kamienna Góra