Historia Zespołu Teatralnego "My"

   Zespół Teatralny "My", którego animatorem jest p. Jacek Bruździak, w grudniu 2002 roku obchodził Benefis - 10-lecie swojej działalności. Do dziś na deskach sceny w Domu Kultury wystąpiła ponad setka aktorów-amatorów. Jak się to wszystko zaczęło?
   Pewnego razu na lekcji języka polskiego prof. Bruździak przeprowadził ćwiczenie... Na przykładzie utworu "Pali się" Jana Brzechwy pokazał uczniom, na czym polega muzyczność utworów literackich, eksponując instrumentację głoskową. Klasa bawiła się intonacją słów oraz onomatopeją z podziałem na role. W efekcie uczniowie stworzyli małą etiudę teatralną, którą następnie pokazano na forum szkoły. Później, nieco spontanicznie, przy okazji konkursu recytatorskiego. Talent reżyserski oraz zaangażowanie wszystkich aktorów zostały natychmiast dostrzeżone. Od tej chwili kółko teatralne rozpoczęło swą pracę przy Centrum Kultury.
   Każdego roku "My" przygotowuje nowe przedstawienie. Ostatnią produkcją był spektakl "Pożegnania i powroty". Poza tym zawsze na zakończenie Dni Kamiennej Góry grupa wystawia na stadionie widowisko plenerowe. Kontemplacja sztuki jest zapewniona i uzasadniona licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami, jakie teatr ma na koncie - zespół jest laureatem wielu przeglądów teatralnych.
   Oprócz zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu, pracę warsztatową kształtują także wyjazdy do Niedamirowa. W tej małej miejscowości nie opodal Kamiennej Góry znajduje się "Parada - Dom Trzech Kultur" prowadzony przez Beatę Justę i Grzegorza Potoczaka. Ośrodek realizuje zadania integracji środowisk twórczych, szczególnie polskich, niemieckich oraz czeskich, a położony niemal na łonie natury w malowniczej scenerii - skąd bardzo dobrze widać Lasocki Grzbiet - sprzyja wenie twórczej artystów. Tutaj przynajmniej raz w roku odbywają się warsztaty teatralne Zespołu Teatralnego "My" mające niesamowitą atmosferę i uwieńczone pokazem powstałych etiud.
   Coraz częściej aktorzy wraz z reżyserem i całą ekipą są zapraszani także do innych miejsc kulturowych w kraju i za granicą. Niedawno teatr nawiązał współpracę z grupą teatralną z Grosshennersdorf. "My" przebywał w Niemczech kilka dni, podczas których pracowano nad etiudami do popularnych przysłów. Ostatniego wieczoru zaprezentowano polsko-niemiecki pokaz twórczości teatralnej. Został on bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców miasteczka. Niemieccy aktorzy będą również nas odwiedzać.
   Być aktorem Zespołu Teatralnego "My" to niezwykłe uczucie. Wiem coś o tym... :-) Kółko teatralne rozwija intelekt i osobowość, a także pełni funkcję odskoczni od codzienności. Zapewnia relaks psychiczny i przeciwdziała monotonii. Dzięki zajęciom można nie tylko poznać literaturę, ale również spojrzeć inaczej na świat i odnaleźć duszę w zwykłych sprawach. Gorąco polecam!

Tekst: Marta Krajewska

Copyright © ZSO Kamienna Góra