Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy (21.03.2006)

    Do tradycji szkoły wszedł już wyjazd młodzieży z naszego Liceum Ogólnokształcącego do Częstochowy. Jasna Góra przez cały rok nieustannie przyciąga pielgrzymki ludzi, którzy pragną zawierzyć swoje sprawy w ręce Matki Bożej. Jednak na wiosnę to niezwykłe miejsce dla naszego narodu skupia niesamowitą rzeszę maturzystów z całej Polski. To jest najbardziej oczywisty powód pielgrzymki na Jasną Górę - zawierzyć ten egzamin i pomyślnie go zdać. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przybyło do Częstochowy 4852 uczniów(w tym 150 uczniów z naszej szkoły) z diecezji legnickiej. Pod opieką 230 nauczycieli, w tym również dyrektorów szkół i wychowawców, oraz 63 kapłanów diecezjalnych i zakonnych wzięli oni udział w programie, który tego dnia był wyłącznie dla nich.
    Pomimo pielgrzymiego zmęczenia o godzinie 10.00 częstochowska bazylika wypełniła się wspólnym śpiewem. A wszystko za sprawą zespołu "On tak chciał" z Bolesławca. Następnie ksiądz Bogusław Waloński, wygłosił konferencję pt. "Przywracajmy nadzieję ubogim". Zaznaczył w niej wielką potrzebę zaangażowania młodych ludzi w charytatywną działalność na terenie szkół parafii i w lokalnych środowiskach społecznych. Wymienił wiele form, w które młodzież powinna się angażować, choćby parafialne zespoły Caritas czy różnego rodzaju wolontariat.
    Po godzinnej konferencji młodzież wraz z ks. biskupem Stefanem Cichym i dyrektorem wydziału katechetycznego w Legnicy, ks. dr Markiem Mendykiem, udała się do kaplicy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, by tam uczestniczyć we Mszy św. Ze względu na wielką liczbę uczestników część z nich zmuszona została pozostać poza kaplicą. Przez cały czas pobytu na Jasnej Górze młodzi ludzie licznie uczestniczyli w spowiedzi oraz nawiedzali obraz Najświętszej Maryi Panny, by prosić o dary Ducha Świętego na okres egzaminu dojrzałości.
    Całość pielgrzymowania zakończyła się Drogą Krzyżową na jasnogórskich wałach. Którą prowadziła młodzież z naszej szkoły pod opieką ks. Janusza Leszczyńskiego i p. katechetki Antoniny Matyszczuk Uroku dodawało jej nieśmiało przebijające się przez chmury wiosenne słońce, gubiące swe ciepło w kilkustopniowym mrozie. Jednak należy mieć nadzieję, że to właśnie ono zaświeci maturzystom podczas ostatniego majowego egzaminu.

Tekst: Antonina Matyszczuk
Zdjęcia: Michał Koszkul

Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie zwykle w formacie 720x540 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.
Rozmiar plików graficznych od 56kB do 140kB.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Copyright &copy ZSO Kamienna Góra