Odwiedzili nas koledzy ze Schrambergu... (07-13.05.2005 r.)

     Od 7 do 13 maja 2005 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących gościła po raz czwarty młodzież ze szkoły partnerskiej w Schrambergu (Badenia-Wirtembergia), w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Była to ośmioosobowa grupa wraz z opiekunem Klausem Schmidtem. Uczniowie, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez naszych uczniów w ich rodzinach. Niemieccy uczniowie uczestniczyli wraz ze swoimi polskimi partnerami w zajęciach lekcyjnych, zwiedzali szkołę, miasto i okolicę. Program wizyty był bardzo bogaty i różnorodny. Mieli okazję obejrzeć wiele pięknych i ważnych miejsc naszego regionu (Wrocław, Jelenia Góra, Książ, Karpacz, Śnieżka,...). Pomimo że pogoda nie rozpieszczała, bo podczas wycieczki na Śnieżkę przeżyli wszystkie pory roku, wszyscy byli zachwyceni całym pobytem.
     Młodzież, chociaż dzieliła ją bariera językowa, bardzo szybko się zintegrowała. Wszyscy nie mogą się doczekać ponownego spotkania, które nastąpi już niebawem. 05.06.2005 r. grupa polska wraz z opiekunką jedzie do Niemiec i pozostanie tam do 11.06.2005 r.
     Program wizyty przygotowała oraz realizowała, sprawując jednocześnie opiekę nad grupą, nauczycielka języka niemieckiego Barbara Mrożek-Lubieniecka.
     Rodziców naszych uczniów podczas wizyty niemieckich gości finansowo wspierała - jak zawsze - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk) za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Dzięki tej pomocy wymiana mogła się odbyć.

    Uczniowie biorący udział w wymianie:
  1. Klaudia Blicharska - kl. Ig
  2. Michał Bruździak - kl. IIc (Gimnazjum)
  3. Alicja Chmielewska - kl. If
  4. Kamil Gryzło - kl. Ie
  5. Katarzyna Kadłucka - kl. If
  6. Adrian Sadowski - kl. Ig
  7. Sławomir Szewczyk - kl. If
  8. Justyna Tabor - kl. Ia

Poniżej krótki tekst przygotowany przez dwie uczestniczki wymiany: Alicję Chmielewska i Katarzynę Kadłucką.

W czasie wymiany mieliśmy okazję poznać bezpośrednio inną kulturę, inne realia. Wiele nauczyliśmy się od siebie wzajemnie. Mieliśmy okazję poznać podobieństwa i różnice między naszymi kulturami. Długo będziemy wspominać wspólnie spędzone chwile. Mieliśmy okazje do licznych spotkań i rozmów przez co mogliśmy doskonalić język niemiecki. W czasie pobytu niemieckich kolegów w Polsce z trudem znajdowaliśmy czas na wypoczynek, lecz mimo zmęczenia zawsze oczekiwaliśmy nowych wrażeń. W każdy dzień coś zwiedzaliśmy, wieczorami czas upływał nam miło i sympatycznie na wspólnej zabawie. Mimo bariery językowej wszyscy doskonale się porozumiewali. Na początku pojawiły się oczywiście małe problemy, ale słowniki były zawsze pod ręką. Zdobyliśmy nowe doświadczenia, nawiązaliśmy nowe znajomości i polepszyliśmy swoje umiejętności w dziedzinie języków obcych. Poznaliśmy stosunki międzynarodowe i obyczaje obcego nam wcześniej państwa. Teraz wszyscy zbudzeni z cudownego snu, wróciliśmy do szarej rzeczywistości z utęsknieniem oczekując następnego spotkania (tym razem w Niemczech) z naszymi przyjaciółmi.

Copyright &copy ZSO Kamienna Góra