Wizyta młodzieży ze szkoły w Schrambergu

   Polsko-niemiecka wymiana młodzieży: Kamienna Góra-Schramberg - polska część projektu (sprawozdanie - cz. 1)
   Od 03.05.2008 do 09.05.2008 w Kamiennej Górze gościła po raz kolejny młodzież ze szkoły partnerskiej w Schrambergu (Badenia - Wirtembergia/Niemcy) w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Była to dziewiętnastoosobowa grupa wraz z opiekunami: Klausem Schmidtem (historia, w-f) i Juttą Schmidt (angielski, historia), jego żoną. Goście z Niemiec, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez naszych uczniów w ich rodzinach.
   Program wizyty był bogaty i różnorodny. Przez cały czas nasi uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim partnerom. Goście mieli okazję zwiedzić naszą Szkołę, gdzie po oficjalnym przywitaniu przez Dyrektora i Starostę Powiatu Kamiennogórskiego pana Leszka Jaśnikowskiego obejrzeli sale lekcyjne Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zadawali pytania na temat polskiego systemu edukacyjnego. Grali również towarzyski mecz siatkówki w mieszanych składach na sali gimnastycznej.
Po wizycie w Ratuszu i oficjalnym powitaniu gości przez Burmistrza Miasta pana Krzysztofa Świątka był też spacer po naszym mieście w towarzystwie nauczyciela historii z liceum - pana Jana Lubienieckiego, podczas którego młodzież mogła zapoznać się z historią Kamiennej Góry, jej zabytkami i ciekawymi miejscami.
   Program przewidywał również obejrzenie wielu pięknych i ważnych miejsc naszego regionu. Grupa polsko-niemiecka odwiedziła Krzeszów (pocysterski zespół klasztorny z Ba­zyliką Mniejszą i Kościołem św. Józefa), Chełmsko Śląskie (Domy Dwunastu Aposto­łów/Tkaczy Śląskich), Wrocław (Panorama Racławicka, Ostrów Tumski wraz z Katedrą, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Rynek miasta), Świdnicę i Jawor (w obu miejsco­wościach Kościoły Pokoju), Książ (zwiedzanie zamku trasą II Wojny Światowej, pobyt w pobliskiej stadninie koni) czy Bolków (zwiedzanie zamku). Na życzenie strony niemieckiej, 08-go maja grupa oddała hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich w muzeum obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy oglądając film o funkcjonowaniu obozu i zwiedzając jego teren z przewodnikiem.
   Jeden dzień programu przeznaczony był na wyjazd do Karpacza i wycieczkę w góry (wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, piesze wejście na szczyt Śnieżki, krótki pobyt w sschronisku i zejście pieszo do Świątyni Wang w Karpaczu oraz zwiedzanie kościoła). Dodatkową atrakcją był leżący jeszcze śnieg w wyższych partiach gór. Uczestnikom wymiany podobał się program przygotowany przez stronę polską, grupa szybko się zintegrowała pomimo dzielącej uczniów bariery językowej, posługiwano się językiem angielskim i niemieckim. Dodatkowym czynnikiem integrującym młodzież były wieczorne spotkania przy grillu, czy wspólne organizowanie sobie czasu we własnym zakresie po zakończeniu oficjalnej części programu. Przez cały czas trwania programu uczestnikom sprzyjała ładna pogoda.
   Program wizyty w Polsce przygotowali oraz realizowali jednocześnie sprawując opiekę nad młodzieżą nauczyciele z naszej szkoły - Pan Robert Kosiński (język angielski) oraz Pani Danuta Borko (matematyka). Korzystali oni z cennych rad i wskazówek nauczycielki ZSO - pani Barbary Mrożek-Lubienieckiej, która przed laty zapoczątkowała wymianę w naszej szkole i do 2006 roku ją regularnie organizowała. Projekt spotkania młodzieży polskiej iniemieckiej w Polsce był częściowo finansowany przez rodziców polskich uczniów (wkład własny) jak również finansowego wsparcia tradycyjnie udzieliła Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży (Jugendwerk) za pośrednictwem Euroregionu Nysa, bez której wymiana nie mogłaby dojść do skutku.
   Młodzież nie może się doczekać ponownego spotkania, które nastąpi 31.05.2008 w Schrambergu w Niemczech i potrwa do 06.06.2008r. Druga część sprawozdania zostanie zamieszczona na stronie szkoły po powrocie polskich uczniów do kraju.

Uczniowie naszej Szkoły biorący udział w wymianie (V 2008): Bielska Katarzyna /1c, Celińska Aleksandra /1c, Cieślar Monika /2f, Gigoła Agata /1c, Grabsztunowicz Jolanta /1b, Groń Urszula /1c, Grzybek Aleksandra /1c, Kocoń Paulina /1c, Lupa Gabriela /1c, Olszewska Agnieszka /1b, Pacek Dawid /1f, Potucha Anna /1c, Regner Anna /1b, Skowrońska Aldona /1c, Węgłowska Marcelina /1c, Wilk Monika /1c, Wojnarowska Monika /1c, Wójcik Klaudia /1c, Zasada Daria /1b.

tekst: Robert Kosiński

Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie zwykle w formacie 800x600 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10 Zdjęcie 11 Zdjęcie 12
Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16
Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
Copyright &copy ZSO Kamienna Góra