Nasza wizyta w szkole w Schrambergu

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży: Kamienna Góra - Schramberg
niemiecka część projektu (sprawozdanie - cz. 2)


   Od 31.05.2008 do 06.06.2008 nasza młodzież gościła po raz kolejny w Schrambergu (Badenia Wirtembergia/Niemcy) w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieży. Była to wizyta dziewiętnastoosobowej grupy wraz z opiekunami: panem Robertem Kosińskim (język angielski) i panią Danutą Borko (matematyka) w ramach drugiej części tegorocznego projektu (trzy tygodnie wcześniej grupa niemiecka była w Kamiennej Górze). Goście z Polski, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez niemieckich uczniów w ich rodzinach.
Program naszego pobytu w Niemczech był bardzo różnorodny i ciekawy. Niemieccy partnerzy ze szkoły w Schrambergu przygotowali trzy atrakcyjne wycieczki, gościli nas w swojej szkole i w Ratuszu, pokazali nam swoje miasto i jego okolice.

Przebieg wizyty:
    01.06. (niedziela) grupa polsko - niemiecka pojechała nad Jezioro Bodeńskie (jezioro graniczne trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii). Uczniowie zwiedzali klasztor na Wyspie Reichenau, byli w pobliskiej Konstancji (Starówka, katedra, spacer po promenadzie wzdłuż przystani statków), kąpali się nad jeziorem, odbyli podróż promem do miasteczka Meersburg (spacer po mieście) oraz w drodze powrotnej do Schramberga zwiedzali barokowy klasztor w miejscowości Birnau.
    02.06. (poniedziałek) polscy uczniowie byli z wizytą w partnerskiej szkole Schramberg Gymnasium, gdzie mieli okazję skorzystać z Internetu odwiedzając stronę szkoły, uczestniczyli w lekcji historii wspólnie z klasą 13-tą (n-l: Klaus Schmidt), byli podejmowani przez Dyrektora placówki, pana B. Dennig i oprowadzani przez niego po szkole. Podczas tego spotkania mieli okazję zadać wiele pytań na temat niemieckiego systemu edukacji oraz funkcjonowania szkoły. Następnie zostali podzieleni na małe grupy i wraz ze swoimi niemieckimi partnerami uczestniczyli w lekcjach (fizyka, biologia, matematyka, sztuka). Wizyta w szkole zakończyła się wspólnym posiłkiem w szkolnej stołówce.
Po południu grupa polska i niemiecka wraz z opiekunami była podejmowana przez Burmistrza miasta Schramberg, dra H. Zinell, w miejscowym Ratuszu. Uczniowie obejrzeli ponad półgodzinną prezentację multimedialną o mieście i otrzymali upominki od gospodarza Ratusza.
Ostatnim punktem programu tego dnia było zadanie, jakie dano polskim uczniom do wykonania. Po podzieleniu ich na cztery grupy wręczono im kartki z pytaniami dotyczącymi miasta Schramberg. Zadanie polegało na odwiedzeniu miejsc, z którymi związane były pytania i znalezieniu na nie odpowiedzi. Zwycięskiej grupie obiecano nagrodę.
    03.06. (wtorek) miała miejsce kolejna wycieczka, tym razem do Strassburga we Francji. Główną atrakcją pobytu w mieście było zwiedzanie gmachu Parlamentu Europejskiego z niemieckojęzycznym przewodnikiem. Polscy uczniowie (był to jedyny dzień programu, w którym nie towarzyszyli im niemieccy koledzy) mieli również okazję obejrzeć krótki film o funkcjonowaniu tej europejskiej instytucji.
Po południu grupa polska zwiedzała Starówkę miasta, w tym katedrę, na której wieżę można było wejść i podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na samej górze.
    04.06. (środa) był dniem pod znakiem wędrówki turystycznej. Uczniowie polscy i niemieccy wędrowali pieszo szlakiem turystycznym po otaczających miasto wzniesieniach, podziwiając piękne krajobrazy z tarasów widokowych oraz zwiedzając ruiny zamków spotykanych po drodze. W południe uczestniczyli we wspólnym grillu niedaleko ruin jednego z zamków w okolicach Schramberga.
Po południu, po zejściu szlakiem z powrotem do miasta, uczniowie z obu grup narodowych wraz z opiekunami pojechali na odkryty basen / kąpielisko w miejscowości Tennenbronn, gdzie również miło spędzili czas.
Po zakończeniu oficjalnej części programu nasi uczniowie wybrali się na wspólne zakupy ze swoimi niemieckimi partnerami.
    05.06. (czwartek) odbyła się ostatnia z zaplanowanych wycieczek - do Stuttgartu, stolicy kraju związkowego Badenii - Wirtembergii. Uczestniczyli w niej uczniowie polscy i niemieccy. Głównym punktem programu było zwiedzanie muzeum Daimlera (Mercedes - Benz), w którym przedstawiono historię motoryzacji na przykładzie Mercedesa oraz pokazano przeróżne modele pojazdów od najstarszych do najnowszych.
Po południu młodzież miała okazję przespacerować się główną ulicą miasta i porobić zakupy przed powrotem do kraju.
    06.06. (piątek), po pożegnaniu naszych uczniów i ich opiekunów przed szkołą partnerską Schramberg Gymnasium przez niemieckich partnerów oraz Dyrektora szkoły, grupa polska odjechała do kraju. Zarówno polska, jak i niemiecka część projektu wymiany młodzieży pomiędzy naszymi partnerskimi szkołami cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, a niektórzy z nich już teraz zadeklarowali swe uczestnictwo w wymianie za rok.

Uczniowie naszej Szkoły biorący udział w wymianie (VI 2008): Bielska Katarzyna /1c, Celińska Aleksandra /1c, Cieślar Monika /2f, Gigoła Agata /1c, Grabsztunowicz Jolanta /1b, Groń Urszula /1c, Grzybek Aleksandra /1c, Kocoń Paulina /1c, Lupa Gabriela /1c, Olszewska Agnieszka /1b, Pacek Dawid /1f, Potucha Anna /1c, Regner Anna /1b, Skowrońska Aldona /1c, Węgłowska Marcelina /1c, Wilk Monika /1c, Wojnarowska Monika /1c, Wójcik Klaudia /1c, Zasada Daria /1b.

tekst: Robert Kosiński [Dodatkowo tekst w pliku PDF tutaj.]

Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie zwykle w formacie 800x600 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10 Zdjęcie 11 Zdjęcie 12
Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16
Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
Zdjęcie 21 Zdjęcie 22 Zdjęcie 23 Zdjęcie 24
Zdjęcie 25 Zdjęcie 26 Zdjęcie 27 Zdjęcie 28
Zdjęcie 29 Zdjęcie 30 Zdjęcie 31 Zdjęcie 32
Copyright &copy ZSO Kamienna Góra