Wizyta młodzieży ze szkoły w Schrambergu

   Polsko-niemiecka wymiana młodzieży: Kamienna Góra-Schramberg - polska część projektu (sprawozdanie - cz. 1)
   Od 14.05.2009 r. do 20.05.2009r. w Kamiennej Górze gościła po raz kolejny młodzież ze szkoły partnerskiej w Schrambergu (Badenia-Wirtembergia/Niemcy) w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Była to dwudziestoosobowa grupa wraz z opiekunami: Klausem Schmidtem (nauczyciel historii i w-f) i Christophem Kirschlerem (nauczyciel języka niemieckiego i religii). Goście z Niemiec, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez naszych uczniów w ich rodzinach. Opiekunowie niemieccy zakwaterowani byli w gospodarstwie agroturystycznym ",Pod Gruszą" u pani Ewy Durkacz w Borównie.
   Program wizyty był bogaty i różnorodny. Przez cały czas nasi uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim partnerom w realizacji poszczególnych punktów programu. Goście mieli okazję zwiedzić naszą Szkołę, gdzie po oficjalnym przywitaniu przez Dyrektora i Starostę Powiatu Kamiennogórskiego pana Leszka Jaśnikowskiego obejrzeli sale lekcyjne Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zadawali pytania na temat polskiego systemu edukacyjnego. Grali również towarzyski mecz siatkówki w narodowych składach na sali gimnastycznej LO. Polacy w piłce siatkowej nie dali gościom szansy na wygranie meczu.
Po wizycie w Ratuszu i oficjalnym powitaniu gości przez Burmistrza pana Krzysztofa Świątka (który zaprosił młodzież również do swego gabinetu), grupa polsko-niemiecka odwiedziła miejscowe muzeum, gdzie została oprowadzona przez przewodnika w języku niemieckim. Był też spacer po naszym mieście podczas którego młodzież mogła zapoznać się z historią Kamiennej Góry, jej zabytkami i ciekawymi miejscami.
   Program przewidywał również obejrzenie wielu pięknych i ważnych miejsc naszego regionu. Grupa polsko-niemiecka odwiedziła Krzeszów (pocysterski zespół klasztorny z Bazyliką Mniejszą i Kościołem św. Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich), Chełmsko Śląskie (Domy Dwunastu Apostołów/Tkaczy Śląskich) - warsztaty tkackie u pani Teresy Sobali, Wrocław (Panorama Racławicka, Ostrów Tumski wraz z Katedrą i jej barokowymi kaplicami, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Rynek miasta), Świdnicę i Jawor (w obu miejscowościach słynne Kościoły Pokoju), Książ (zwiedzanie zamku trasą II Wojny Światowej, pobyt w pobliskiej stadninie koni) czy Bolków (zwiedzanie zamku). Na życzenie strony niemieckiej 18-go maja grupa oddała hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich w muzeum obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy oglądając film o funkcjonowaniu obozu i zwiedzając jego teren z przewodnikiem.
   Jeden dzień programu przeznaczony był na wyjazd do Karpacza i wycieczkę w góry (wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, piesze wejście na szczyt Śnieżki, krótki pobyt przy nieczynnym niestety schronisku i zejście pieszo do Świątyni Wang w Karpaczu oraz zwiedzanie kościoła). Wędrówce po górach sprzyjała piękna pogoda.
   Kadra nauczycielska miała również okazję gościć w Domu Trzech Kultur - PARADA w Niedamirowie, gdzie Niemcy zapoznali się z działalnością Beaty Justy i Grzegorza Potoczaka pod kątem ewentualnej przyszłej współpracy.
   Uczestnikom wymiany podobał się program przygotowany przez stronę polską, grupa szybko się zintegrowała pomimo dzielącej uczniów bariery językowej. Posługiwano się językiem angielskim i niemieckim. Dodatkowym czynnikiem integrującym młodzież były wieczorne spotkania przy grillu, czy wspólne organizowanie sobie czasu we własnym zakresie po zakończeniu oficjalnej części programu. Prawie przez cały czas trwania programu uczestnikom sprzyjała ładna pogoda.
   Program wizyty w Polsce przygotował oraz realizował jednocześnie sprawując opiekę nad młodzieżą nauczyciel z naszej Szkoły - pan Robert Kosiński (nauczyciel języka angielskiego). W realizacji projektu pomagała pani Dorota Zieleń (nauczycielka języka niemieckiego) oraz pani Barbara Mrożek-Lubieniecka (emerytowana nauczycielka języka niemieckiego z ZSO). Korzystano z cennych rad i wskazówek Pani Barbary, która przed laty zapoczątkowała wymianę w naszej Szkole i do 2006 roku ją regularnie organizowała. Projekt spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej w Polsce był częściowo finansowany przez rodziców polskich uczniów (wkład własny), jak również finansowego wsparcia tradycyjnie udzieliła Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży (Jugendwerk) za pośrednictwem Euroregionu Nysa, bez której wymiana nie mogłaby dojść do skutku.
   Młodzież nie może się doczekać ponownego spotkania, które nastąpi 06.06.2009 r. w Schrambergu w Niemczech i potrwa do12.06.2009 r. Druga część sprawozdania zostanie zamieszczona na stronie Szkoły po powrocie polskich uczniów do kraju.

Uczniowie naszej szkoły biorący udział w wymianie (V 2009):
Durkacz Joanna - 1d LO, Galica Ewa - 1f LO, Głuchowska Kamila - 2a LO, Homoncik Aleksandra - 1f LO, Jaszczak Katarzyna - 1c LO, Kachniarz Wioletta - 1b LO, Kąkol Patrycja - 2d LO, Kopeć Katarzyna - 1c LO, Koszkul Katarzyna - 1c LO, Kożuch Katarzyna - 1b LO, Kruczek Marta - 1c LO, Leśniak Agata - 2b LO, Lipień Alicja - 2d LO, Makuch Michał - 1b LO, Odzimek Dorota - 1f LO, Pryda Bartosz - 1e LO, Smok Paula - 2d LO, Sosa Grzegorz - 1e LO, Wiatr Kamila - 1f LO, Wójcik Klaudia - 2c LO.

tekst: Robert Kosiński

Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie zwykle w formacie 800x600 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10 Zdjęcie 11 Zdjęcie 12
Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16
Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
Zdjęcie 21 Zdjęcie 22 Zdjęcie 23 Zdjęcie 24
Zdjęcie 25 Zdjęcie 26 Zdjęcie 27 Zdjęcie 28
Zdjęcie 29 Zdjęcie 30 Zdjęcie 31 Zdjęcie 32
Zdjęcie 33 Zdjęcie 34 Zdjęcie 35 Zdjęcie 36
Copyright &copy ZSO Kamienna Góra