OPIS KAMIENNOGÓRSKIEGO PROEKOLOGICZNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
ORGANIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH w Kamiennej Górze
POD PATRONATEM Starosty Powiatu Kamiennogórskiego i Burmistrza Miasta Kamienna Góra
     Organizowany przez nas konkurs kontynuuje tradycje Kamiennogórskiego Proekologicznego Konkursu Plastycznego organizowanego pod patronatem Rady Ekologicznej Programu Ekorozwoju "AGENDA 21" w Kamiennej Górze w latach 1998-2000 przez panie Jolantę Tułaczyk i Halinę Czarnecką.
     Realizowany na terenie Ziemi Kamiennogórskiej konkurs plastyczny o tematyce regionalnej-prośrodowiskowej zawiera różne formy działań plastycznych zmierzających do przekazania młodszym i starszym mieszkańcom naszego terenu wiedzy i umiejętności przyczyniających się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym regionie.
     Konkurs plastyczny jest formą pracy zmierzającą do aktywnego włączenia młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych do działań na rzecz ochrony środowiska.
     Heliodor Muszyński w swojej pracy "Podstawy wychowania społeczno-moralnego" stwierdza, że wielkie znaczenie w wychowaniu społeczno-moralnym mają formy polegające na tworzeniu nowych, mniej lub bardziej oryginalnych utworów artystycznych. "Siła wpływu tego rodzaju działalności polega na emocjonalnym angażowaniu się wychowanka w określone treści oraz na jego identyfikowaniu się i uważaniu za własne tego, co wyraża (...) tworzony utwór artystyczny (...) Mogą one budzić wrażliwość emocjonalną dziecka, kształtować jego wiedzę i przekonania, (...) wzmacniać i osłabiać lub podsuwać określone motywacje i postawy w różnych sytuacjach, jak również rozwiązania różnorodnych problemów i konfliktów."
     Chcemy, aby udział w konkursie zwracał uwagę młodzieży na zagrożenia, jakie niesie przyrodzie działalność człowieka w naszym regionie i pozwalał młodym mieszkańcom naszego regionu stworzyć dzieła, które na pewno skłonią ich samych, a także odbiorców ich prac do refleksji nad stanem środowiska naturalnego. Dzieła te będą także dodatkowym sygnałem dla władz samorządowych informującym o istniejących w regionie zagrożeniach naszego środowiska i lokalnych potrzebach społecznych dotyczących podejmowania skutecznych działań i decyzji zmierzających do rozwiązania istniejących w tej dziedzinie problemów.
     Działalność plastyczna przyczynia się do kształtowania nowych postaw społecznych zarówno młodych twórców, jak i odbiorców ich dzieł w duchu szacunku dla przyrody.
I. Zamierzenia i cele konkursu.
     Rozbudzanie świadomości proekologicznej na płaszczyźnie człowiek-przyroda, wdrażanie zasad ekorozwoju, popularyzacja proekologicznej twórczości plastycznej i promocja utalentowanych twórców wśród uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ponadpostawowych oraz mieszkańców Ziemi Kamiennogórskiej .
II. Zamierzenia edukacyjne.
     Wzbudzanie w młodym pokoleniu poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego Ziemi Kamiennogórskiej, szacunku dla naszej przyrody i kształtowanie w nim na dalsze, dorosłe życie przekonania, że "Ziemi nie dziedziczymy po przodkach, ale pożyczamy od następnych pokoleń."
III. Realizatorzy i uczestnicy konkursu.
ORGANIZATOR: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
REALIZATORZY:mgr inż. Jarosław Tułaczyk, mgr Wiesław Kozłowski nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz mgr Jolanta Tułaczyk nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.
UCZESTNICY: młodzież szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych z terenu Ziemi Kamiennogórskiej.
IV. Termin realizacji IV Kamiennogórskiego Proekologicznego Konkursu Plastycznego: grudzień 2003 - kwiecień 2004.
TEMAT KONKURSU: Znak plastyczny - propozycja symbolu (logo): "Przyjazny środowisku Ziemi Kamienno­górskiej".
CEL KONKURSU: Rozbudzanie świadomości proekologicznej poprzez włączenie się młodzieży w opracowanie znaku-symbolu, który będzie kojarzył się z ochroną środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem elementów charakterystycznych dla Ziemi Kamiennogórskiej.
Znak ten będzie mógł być wykorzystywany przy podejmowaniu działań proekologicznych przez Starostwo Powiatu Kamiennogórskiego, Urząd Miasta Kamienna Góra i Zespół Szkół Ogólonokształcących w Kamiennej Górze w następnych latach.
V. REALIZACJA:
- W terminie do 19 grudnia 2003 roku zostaną dostarczone informacje o konkursie wraz z regulaminem do poszczególnych szkół. (odpowiedzialni: Jolanta i Jarosław Tułaczyk)
- Do 19 marca 2004 roku wykonane zostaną i dostarczone na adres organizatora prace konkursowe. (odpowiedzialny za odbiór i przechowanie prac: Jarosław Tułaczyk)
- Komisja konkursowa oceni prace do 3 kwietnia 2004 roku. (odpowiedzialni: realizatorzy)
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 5 kwietnia 2004 roku.
- Do 12.04.2004 r. przesłanie wyników konkursu do poszczególnych szkół biorących udział w konkursie. (odpowiedzialny: Jarosław Tułaczyk)
- Do 21.04.2004 r.: zakup nagród (odpowiedzialni: Jolanta i Jarosław Tułaczyk), przygotowanie dyplomów i kart do nagród (odpowiedzialny: Jarosław Tułaczyk), przygotowanie wystawy (odpowiedzialny: Wiesław Kozłowski).
- Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 21 kwietnia 2004 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze w ramach obchodów "Światowego Dnia Ziemi".
<<< Wstecz