STOP PALENIU!

     W obecnych czasach już chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, jak szkodliwy jest wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka. Palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego i może spowodować rozwój chorób nowotworowych: raka płuc, krtani, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego i inne, a także chorobę obturacyjną płuc. Przyspiesza również miażdżycę i podwyższa przyczynę zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
      O tym, że szkodzi wie każdy. A jednak nikotyna kusi. Zaczyna się od szkolnego szpanu, a kończy uzależnieniem. Mamy w kraju miliony palaczy, zagrażających sobie i innym! Palacz zatruwa nie tylko siebie, ale i osoby znajdujące się obok, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Czyni je ofiarami biernego palenia.
Palenie papierosów samo w sobie nie jest tak szkodliwe jak dym, który wydziela się w czasie palenia. W wyniku procesów chemicznych w dymie powstaje ponad 4 tysiące związków, z których 40 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Na dokładkę mamy trującą nikotynę, działającą jak narkotyk.
      W połowie lat 70-tych paliło 17 milionów Polaków, dziś 9 milionów. To prawie o połowę mniej. Jednak i tak te liczby są ogromne: wciąż jeszcze pali 35% mężczyzn i 25% kobiet. Wypalają 75 miliardów papierosów dziennie i puszczają z dymem 18 milionów złotych! Kto najczęściej sięga po papierosa? Młodzi ludzie. Zaczynają palić już nastoletni. Coraz częściej to dziewczęta. Naszej szkoły też nie ominęła ta głupia moda i nie jesteśmy jakimś wyjątkiem.
      Dlaczego sięgamy po papierosa? Dla szpanu, zabawy, poprawienia humoru, drobnej przyjemności, dorównania rówieśnikom, nie odstawania od grupy. Większość osób wie o szkodliwości palenia papierosów.
Dlaczego więc one sięgają po kolejnego papierosa? Przyczyn jest kilka; poczucie, że ich statystyki nie dotyczą, choroby: rak i zawał mogą się przydarzyć innym, nie im; przekonanie, że wśród palaczy też są osoby, które dożywają dziewięćdziesiątki, a nawet setki. Rzeczywiście tak bywa, ale nic z tego nie wynika, to tylko przypadek. Papierosy uzależniają psychicznie, bo palenie sprawia przyjemność. Niektórym ludziom palenie pomaga przezwyciężyć stres, kiedy w trudnych sytuacjach nie wiedzą, co robić z rękami, innym pomaga zyskać pewność siebie. Często zaciąganie się papierosem ma charakter automatyczny: wiele osób zaczyna tak dzień, a potem pali, nie zdając sobie sprawy, dlaczego to robi.
      Nałóg składa się z 2 elementów: fizycznego i psychicznego uzależnienia od nikotyny. Palenie staje się nałogiem automatycznym, dlatego tak ciężko go zwalczyć. Metod rzucenia palenia jest wiele, ale najskuteczniejszą jest silna wola.
Nie planuj rzucenia palenia. Nie myśl, że zrobisz to za miesiąc lub po wakacjach. Zrób to od razu. Nie czekaj, aż zrobi to za ciebie choroba!
To coś dla osób mocnych, które pewnego dnia stwierdzają, że rzucają palenie i nigdy więcej nie sięgają po papierosa. Dołącz do nas i ty!
Opracował: mgr Jarosław Kawerski