Luksemburg (25.03.-02.04.2003)

     8-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kamiennej Górze wraz z dyrek­torem placówki p. Jackiem Bruździakiem oraz germanistką p. Elżbietą Syrek przebywała w Luksemburgu na obchodach 400-lecia zaprzyjaźnionego gimnazjum. Obie szkoły współ­pracują w ramach unijnego programu edukacyjnego Socrates Comenius.
     Program wizyty w jednym z najmniejszych krajów zjednoczonej Europy był bardzo bogaty i urozmaicony. W czasie 10-dniowego pobytu licealiści uczestniczyli w dwu­dniowym obozie integracyjnym, gdzie pracowali w grupach z młodzieżą z Czech, Francji, Niemiec i Węgier nad rezolucjami. Dotyczyły one przede wszystkim szans i ryzyka związanego z wejściem Polski do Unii, problemu tożsamość kulturowej, mniejszości narodowych, Internetu czy religii. Na koniec rezolucje zostały odczytane w Parlamencie Europejskim w obecności polityków m.in. przewodniczącego komisji europejskiej - Jacka Santer. Tam zaistniał także międzynarodowy chór, który tworzyli również uczniowie naszego LO. Natomiast dyrektorzy szkół rozmawiali o autonomii szkół i sponsoringu.
     Grupa zwiedziła budynek Parlamentu Europejskiego i komisji europejskiej oraz zamek w Vianden, gdzie znajduje się dom - obecnie muzeum - Wiktora Hugo.
     Licealiści mieszkali u rodzin luksemburskich. Mogli więc podszkolić język oraz nawiązać nowe, międzynarodowe przyjaźnie, które trwają do dziś.
     W drodze powrotnej delegacja odwiedziła szkołę partnerską w Trewirze oraz zwiedziła to piękne, stare miasto.
 
Tekst: Marta Krajewska
 
Poniżej kilkanaście fotografii z tego wyjazdu.  Copyright © ZSO Kamienna Góra