Martyna Lembowicz

 

Kochanów:

    1. Sołtys - Irena Ruman
    2. Telefon - 0-75-742-5806
    3. Poczta- 58-400 Kamienna Góra
    4. Liczba mieszkańców- 198 osób
    5. Rok założenia - 1289 r.
    6. Wysokość nad poziomem morza - ok. 500-545 m n.p.m.

Powierzchnia w ha - 742,8846

Kościół PW. Św. MateuszaNiewielka wieś łańcuchowa położona u północno - zachodniego podnóża Zaworów, na wschodnim    krańcu gminy. Wzmiankowana w 1292 r. jako miejscowość przekazana cystersom z Krzeszowa, z którymi była związana do kasacji zakonu w 1810 r. W roku 1835 funkcjonowały tu liczne kamieniołomy i 11 wapienników. Wieś rolnicza o rozrzedzonym układzie łańcuchowym z kilkoma interesującymi zabytkami.Kościół filialny p.w. św. Mateusza powstał w 1638 r., na miejscu starszego wzmiankowanego już w 1364 r, przebudowany w poł. XVIII w. Murowany, jednonawowy, z kwadratowym prezbiterium i wieżą od zachodu. Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami. Kościół i cmentarz otoczone kamiennym murem z barokową bramą. Obok kościoła barokowa plebania (ob. dom mieszkalny) z poł. XVIIl w. Poniżej kościoła murowana kapliczka z poł. XIX., na terenie liczne figury i krzyże oraz kamienny krzyż pokutny.

 

 

W dolnym krańcu wsi zespół dworski złożony z murowanego dworu zbudowanego na przełomie XVIII/XIX w o nieregularnym, urozmaiconym rzucie, dwukondygnacyjnego nakrytego wysokim dachem łamanym z facjatkami. W pobliżu dworu oficyna mieszkalna z 1 ćw. XIX w.
Pod wzniesieniem na pn. od dworu znajduje się unikatowy zespół związany z dawnym wymiarem sprawiedliwości. Jest to jedyny zachowany na Dolnym Śląsku, w miarę kompletny, stół sędziowski

Jaskinie w Kochanowie


Czy w okolicach Krzeszowa są jaskinie? Ja osobiście przez całe życie byłem przekonany, że jaskiń nigdzie w pobliżu nie ma. Ale kiedyś natrafiłem przypadkowo w Sieci na informacje, że w Kochanowie są jaskinie. I to nawet całkiem spore :-) Z opisów wynikało, że wejścia do jaskiń znajdują się na terenie wyrobisk dawnych kamieniołomów.
Oczywiście tamat należało rozeznać. Pierwsza moja wyprawa zakończyła się całkowitym niepowodzeniem - razem z żoną pojawiliśmy się w Kochanowie w okolicach Stołu Sądowego (z posiadanych opisów wynikało, że jest to mniej więcej gdzieś tam) i nic wyglądającego na wejścia do jaskiń nie znaleźliśmy. Następnym razem wybrałem się już trochę bardziej przygotowany i udało mi się znaleźć to czego szukałem. Niestety, nie mogłem sobie pozwolić na swobodne zwiedzenie dawnych wyrobisk - miałem za mało czasu i byłem sam. Po wejściu w istniejące obniżenie mój telefon GSM traci tam zasięg, teren zaś raczej nie jest przeznaczony do samotnych wędrówek. Dlatego też trzecim razem poprosiłem mojego tatę, żeby wybrał się ze mną na wycieczkę. I znowu popełniłem błąd - choć był już koniec marca i nigdzie ani śladu śniegu - tam śnieg leżał. A my wybraliśmy się w butach jak na lato :-) Z tego powodu nasza wycieczka była tylko spacerem po wyrobiskach.


W okolicach Kochanowa znajdziemy zapewne wiele starych wyrobisk (przynajmniej na mapach jest ich dużo). To które tutaj chcę opisać, znajduje się w takim oto lasku niedaleko Stołu Sądowego. Normalna łąka, potem zaczyna się las i ...

 


... i nagle na granicy lasu pojawiają się kilkumetrowe, kamienne urwiska.


Już z daleka widać, że tam jakieś otwory w skałach


Można sobie podejść bliżej, pooglądać.

 

 

 

 

Akurat te widoczne na zdjęciach jaskinie można zobaczyć całe bez wchodzenia do środka, gdyż są długie na zaledwie kilka metrów.

Na końcu wąwozu widać największą z nich.

 

Wygląda solidnie, można zaryzykować wejście do środka :-)

 

W środku widać jakieś śmieci, ściany zadymione, zapewne wiele razy wewnątrz było rozpalane ognisko.

 

Ta grota, zgodnie z informacjami jakie można znaleźć w Sieci, jest sztuczna i została wykonana przez pracowników kamieniołomu (kopalni ?)

Gdzieś w tym Kochanowie są przecież jaskinie o długości przekraczjącej 100 m.

Stół Sędziowski w Kochanowie:
Zabytki średniowieczne otaczają Krzeszów. W urokliwym miejscu w Kochanowie, nad stawem znajduje się średniowieczny kamienny Stół Sędziowski. Odbywały się tutaj publiczne rozprawy sądowe wiejskie i kościelne.